Mitä sinulle kuuluu?

Halusimme selvittää, mitä jäsenillemme kuuluu koronakurimuksen kourissa. Lehdistössä paljon palstatilaa saavat suuret toimijat. Monet jäsenistämme ovat pien- tai yksinyrittäjiä, jopa yksityishenkilönä majoitusta toteuttavia. Niinpä kysyimme: ”Mitä sinulle kuuluu?”


Kysyimme taustatietoja, kuten toiminta-aluetta ja kokemusvuosia, jotta pääsisimme näkemään, vaikuttivatko nämä tuloksiin. Taustatietoja ei yhdistetty vastauksiin.

Sitten kysyimme itsestäänselvimmän kysymyksen, mitä tässä tilanteessa voi kysyä:

Miten korona on vaikuttanut vuokraustilanteeseesi?

Tulokset olivat, varsinkin yleiseen uutisointiin verrattuna, jopa yllättäviä.

Tavallista kiireisempää oli puolella kyselyyn vastanneista.

Tulos ei korreloinut merkittävästi majoittajakokemuksen kanssa. Alueellisesti vaikutukset erottuivat jonkin verran:

Punainen: kysyntä lisääntynyt
Sininen: kysyntä vähentynyt
Vihreä: ei muutosta.

Selvästi kysyntä lisääntyi eteläisemmässä osassa Suomea. Tämä on linjassa yleisen näkemyksen kanssa.


Seuraavaksi kysyimme:

Miten toimit koronan kanssa? Siivoatko enemmän tai eri tavalla? Vastaanotatko vieraat kasvotusten vai etänä? Mitä muita muutoksia olet tehnyt majoitusprosessissasi koronan myötä?

Avoimia vastauksia tuli runsaasti. Muun muassa:

Desinfektiota lisätty, Sekä kasvotusten ja/tai etänä tilanteen mukaan 
Siivoan ja pyyhin jotkut pinnat ja koskettimet. Yritän pitää 3vrk välin vieraiden välissä. Avaimet saa kontaktitta 
Tehostettu siivous, suojamaskeja ja -käsineitä käytettävissä, mökkikunnan yleiset ohjeet suojautumisesta näkyvillä sekä toimintaohjeet mahdollisen koronaepäilyn varalta.
Vieraat etänä pääsääntöisesti. Desinfiointiaineiden käyttöä lisätty sekä siivousta. 
Koronasiivous lisätään pakollisena jokaiseen vuokraukseen. Kaikki vieraat vastaanotetaan turvallisesti. Aiemmin sai siivota myös itse. Nyt se mahdollisuus on toistaiseksi poissa
Jotkut face to face, jotkut tulevat ja maksavat ennakkoon 
Olen suostunut peruutuksiin kuluitta. Siivoukseen panostettu enemmän 
Tarkempaa siivousta, pintojen,kahvojen desinfiointia. Mökille avain valmiiksi, ei tapaamista. 
Vastaanotan kasvotusten. Siivoukseen on kiinnitetty huomiota. Oven kahvat ym. kosketuspinnat pyyhitään tarkasti. 
Kosketuspintojen huolellinen putsaus. 
En kättele vieraita vastaan ottaessani, ts. pidän turvaetäisyydet voimassa & kunnossa. Myyn vuokrauksia vain kotimaisille, kun ulkomaiset tiedustelut ovat täysin jäissä – sekä vastailen peruutusilmoituksiin ….
En ole juurikaan muuttanut toimintatapoja, uskoisin tavanomaisissa oloissakin toimintatapojemme olevan turvallisia. Asiakkaita olen tavannut vähemmän /kauempaa. Joidenkin asiakkaiden toivomuksesta vaihtovälit olleet pidempiä.
Siivoan paremmin 
-Vastaanotto etänä tai pihalla. -Käytän desinfioivia pesuaineita. 
Siivotaan enemmän, vastaanotan kasvotusten,( vielä) se on tärkeä osa myyntiä, ei kätellä 
Siivous normi tarkasti, otan vieraat kasvotusten. 
Enemmän, etänä 
Siivoan huolellisesti ja ehkä enemmän kuin ennen. Vastaanotan vieraat kasvotusten kuten ennenkin.
Teemme joka vaihdon yhteydessä ns. koronasiivouksen eli pyyhimme kosketuspinnat desinfektioaineella. Siivousliinat pesemme joka käytön jälkeen desinfioivalla pesuaineella. Ostimme kertakäyttöiset laudeliinat pellavaisten tilalle. Asiakkaat olemme ottaneet vastaan mökin pihassa. Emme ole menneet yhtäaikaa sisälle emmekä kätelleet.
Itse asiassa muutoksia on vähän, vanhassa normaalissa avaimet tms. ilman ihmiskosketusta, siivoukset ja vuodetekstiilit kuuluivat hintaan. Siivouksissa desinfioivat aineet takaisin käyttöön, aikaisemman välttämisen sijaan….
Vastaanotto etänä, puhelin/sähköposti kommunikaatiot, lisännyt siivousta ja enemmän ohjeistusta vieraalle alueen koronatoimista, maskinkäytöstä yms.
Tarkempi siivous, vieraiden vastaanotto heidän toiveittensa mukaan kasvotusten tai etänä, tarkemmasta hygieniasta ja uusista prosesseista viestiminen jo nettisivuilla, kohteen tiedoissa ja automaatioviesteissä.

Majoittajat ovat sisäistäneet hyvin vaatimukset siivouksen korostumisesta sekä lähikontaktien välttämisestä. Kokosimme siivous- ja hygieniavaatimukset jo keväällä 2020 blogipostaukseemme.


Kysyimme myös koetuista muutoksista:

Koetko mökkivuokraustilanteen ylipäänsä muuttuneen? Voit valita useita vaihtoehtoja.

Etukäteen arviomme oli, että sekä lyhyellä tähtäimellä epävarmuuden vallitessa että suuremmalla skaalalla majoituksen viitekehyksen murroksessa varauksia tehdään yhä lyhyemmällä varoitusajalla. Tämä oletuksemme vahvistui. Yli 80% koki varausten tulevan lyhyemmällä varoitusajalla.

Yli 15% oli huomannut varattujen ajanjaksojen pidentyneen. Osaltaan tätä selittää vuokraus muun muassa etätyö- ja etäkoulutukikohdaksi kaupunkiasumiseen vaihtelua kaivattaessa.

Toisaalta lähes 40% kertoi varausten lyhentyneen. Tämä on yleinen trendi koko mökkivuokraus- ja majoitustoiminnassa. Yhä harvemmassa ovat ne vieraat, jotka varaavat mökin koko kesäksi tai koko vuodeksi. Suuri osa varaa vuokramökin ex tempore ja lyhyeksi aikaa. Elämysten nälkää pyritään täyttämään kokemalla paljon lyhyessä ajassa ja toisaalta elämäntilanne ei aina mahdollista pitkää irtiottoa edes vuokramökille.

Vaatimustason koki koventuneen yli 13% kyselyyn vastanneista. Kun kodista lähdetään koronaevakkoon, saatetaan kaivata edelleen kodinomaisia mukavuuksia. Osaltaan tulosta selittää myös se, että vuosi 2020 on tuonut mökkivuokrauksen vieraiksi monia, jotka eivät ennen ole majoittuneet vuokramökeissä. Toivotaan uusia asioita. Molemminpuolisen kasvun paikka.


Oletetuilta vastauksiltaan lähes itsestäänselvä, silti tietoarvoltaan välttämätön kysymys oli:

Onko kotimaisten vieraitten osuus majoittujistasi kasvanut/pysynyt ennallaan/vähentynyt?

Kuten oletettua, kotimaisten vieraiden osuus kasvoi merkittävästi. Ulkomaisten majoittujien saapuminen Suomeen oli hyvin rajoitettua, ja toisaalta moni suomalainen innostui vuokraamaan mökin jopa ensimmäistä kertaa.

Toisaalta tuloksista voi päätellä myös, että lähes kolmanneksella majoittajista kotimaisten vieraiden osuus on tavallisestikin hyvin suuri. Ja lähes 10% kotimaisten vieraiden osuus on vähentynyt; tämä on seurausta kokonaisvierailujen vähentymisestä.

Kotimaisten vieraiden on helpompi toteuttaa mökkivuokrausreissu lyhyelläkin varoitusajalla. Kotimaisten vieraiden osuuden kasvu selittääkin osaltaan myös sitä, miksi varaukset tulevat lyhyemmällä varoitusajalla.


Kysyimme myös ensi vuoden näkymiä.

Miltä varaustilanteesi vuodelle 2021 näyttää?

26% vastaajista arvioi tulevan vuoden varaustilanteen olevan hyvä.

Vain 4% arvioi tilanteen olevan ennallaan.

30% vastaajista kertoi joitakin tilauksia löytyvän.

39% kertoi varauskalenterin olevan vielä tyhjä (kysely toteutettu lokakuussa 2020).

Pientä korrelaatiota oli havaittavissa: niillä, joilla jo nyt oli kiireempää ja enemmän varauksia, tämä heijastui tulevallekin vuodelle.

Tuloksissa näkyi vahvasti viime tingan varausten teko. Vaikka lokakuussa olisi ensi vuodelle tyhjää, se ei suinkaan ole ennuste tulevalle vuodelle. Toisaalta yli neljänneksellä varaustilanne oli aiempaa parempi.


Lopuksi kysyimme paitsi toiveita yhdistyksen toiminnan suhteen, myös majoittajan tunnelmia.

Miten sinä voit?

Yli 60% vastasi voivansa hyvin tai jopa loistavasti.

Mukana avoimissa vastauksissa oli myös viestejä, joissa kerrottiin haastavan tunnelman vaikutuksista:

”Ihan ok. Aika haasteellista aikaa mutta uskon tulevaisuuteen.”

”Ihan hyvin, vaikka onkin vähän rankkaa.”

”Peruspotutus on hieman voimaantunut, ts. lievää turhautumista on tunnistettavissa…”

Toisaalta mukana oli kommentteja, joissa kerrottiin nyt olevan kiirus tai menevän aivan mahtavasti!


Jokaisen mökkivuokraajan kokemus on aina erilainen, sekä omasta tilanteesta että muista muuttujista johtuen. Kaiken kaikkiaan mökkivuokraajilla kuitenkin vaikuttaisi menevän ihan hyvin. Paremmin voisi mennä ja jaksaminen on joillakin koetuksella. Kuitenkin suurimmaksi osaksi kuulumiset ovat paljon parempia kuin mitä uskalsimme odottaakaan ❤


Lisätietoja kyselystä ja yhdistyksen toiminnasta antaa

Suomen Mökkivuokraajat ry:n puheenjohtaja Sari Hyvärinen,
info@mokkivuokraajat.fi puh. 0505164543

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

%d bloggaajaa tykkää tästä:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close